05452629102

Bize Ulaşın

Oyun Terapisi

Oyun ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların kendilerini ve ihtiyaçlarını ifade etmelerine yoğunlaşan özel terapi türüne “oyun terapisi” denir. Çocuklar kendi duyguları ve yaşadıkları olaylar hakkında yetişkinler gibi konuşamazlar. Aynı zamanda tecrübe ettikleri olayları yetişkinler gibi düşünerek anlamlı hale de getiremezler. Bu yüzden yetişkinler için uygulanan konuşma terapileri şekli çocuklara uygulanamaz. Ancak çocuklar için oyun, kendilerini ve tecrübelerini ifade etmenin en doğal yoludur.

Çocuğun alışkın olduğu oyun ortamında, yaşadıklarını ve duygularını ifade etmesi daha kolay olur.

Oyun terapistleri, çocuklar için güvenli bir ortam yaratmak üzere eğitim aldıkları için çocukları istedikleri gibi oynamaya cesaretlendirirler. Bu terapi sırasında, duygusal problemleri ifade etmelerine yardımcı olan çeşitli oyuncaklar kullanılır ve çocukların hayal güçleri esas alınır.

Davranışlarını etkileyen kızgınlıklarını, korkularını, üzüntülerini, hayal kırıklıklarını anlayabilmek oyunlar sayesinde mümkün olur. Duygularını daha iyi tanımlarına ve anlamalarına, yaşadıkları dünya hakkında öğrenmelerine, zihinsel ve fiziksel becerilerini geliştirmelerine, etkili sosyal beceriler geliştirmelerine, problemli davranışlarının azalmasına, özgüvenlerinin artmasına, ilişkilerde güçlü bağlar kurabilmelerine yardımcı olur.

Hızlı iletisim
  • 05452629102
  • 05452629102
  • iletisim@ozmerozelegitim.com
Kalite ve Güvenin Tek Adresi
Hızlı iletisim